Rakstnieks un totalizators            

Tieši pirms 95 gadiem dzimis viens no izcilākajiem īsprozas meistariem pasaulē, ģeniālais Čārlzs Bukovskis (1920-1994). Savulaik viņš rakstījis “Es paskatījos spogulī. Vispār es sev patīku, tikai ne spoguļattēlā. Tas galīgi nav man līdzīgs.” Tā gan ir citāts, ko teicis viens no viņa grāmatu varoņiem. Nav jau izslēgts, ka tā viņš domāja arī par sevi. Rakstnieks bija aizrautīgs totalizatora spēlmanis, jā, un arī liels alkoholiķis. 1994. gada Bukovskis nomira no leikēmijas, tas gan nebija viņa plānos, jo Bukovskis jau laikus bija saplānojis savu nāves stundu: “Esmu visu saplānojis. Aiziešu 2000. gadā, kad paliks 80.” Iespējams viņš kādreiz veiksmīgi saplānoja totalizatora spēli, bet ar nāvi tas neizdevās.

Kāds tad bija Čārlzs Bukovskis? Viņš piedzima 1920. gadā Vācijā. Tēvs — amerikāņu karavīrs, māte — vāciete. Trīs gadu vecumā par viņa dzīvesvietu kļuva Losandželosa. Tur viņš nodzīvoja piecdesmit gadu. Pirmo stāstu viņš publicēja 24 gadu vecumā. Savus stāstus viņš lasījis arī radio, bieži vien krietnā žvingulī. Pavisam viņš sarakstījis vairākus tūkstošus dzejoļu, simtiem īso stāstu un sešus romānus. Viņš ir sarakstījis arī scenāriju filmai “Barfly” un pēc tam vēl uzrakstījis romānu par to, kā veicās ar scenārija rakstīšanu un filmas uzņemšanu. Šķiet, cilvēks ar tādu darba devumu, to vien darījis, kā sēdējis pie rakstāmgalda un tik rakstījis, tik rakstījis, taču gan filma gan pēcāk sarakstītā grāmata tomēr neaizmirst arī par totalizatoru.

Dzīvi Bukovskis baudīja lieliem malkiem. Rakstnieks bija viens no aizrautīgākajiem zirgu sacīkšu entuziastiem pagājušā gadsimtā. Par savu aizraušanos ar totalizatoru un zirgu skriešanās sacensībām viņš rakstījis vairākkārt, turklāt romānā  “Holivuda”  viņš pat stāsta par savām izdomātajām sistēmām, kā vieglāk uzvarēt totalizatorā. Nav gan zināms, vai viņš pats totalizatoru spēlēja pēc savām izdomātajām sistēmām, taču vienu gan viņš bija ielāgojis: sporta totalizatorā vairums cilvēku zaudē. Patiesībā jau šis uzskats izsaka visu totalizatora būtību – tas taču skaidrs kā reizrēķins — jo vairāk spēlmaņu būs vienisprātis par kāda sacīkšu dalībnieka uzvaru, jo mazāka iespēja būs tikt pie lielas naudas. Taču, ja totalizatorā uzticēsies kādam vājākam dalībniekam, tas var jūs padarīt krietni bagātākus nekā atnācāt uz spēli.

Bukovska dzīvesveids pierādīja, ka totalizators un sporta likmes pirmām kārtām tomēr ir lieliska izklaide, nevis naudas pelnīšanas mašīna. Viņš savu vaļasprieku neatmeta pat tad, kad, pateicoties savai radošajai darbībai, bija kļuvis jau stāvus bagāts. Un tad jau būtībā viņam bija vienalga — uzvara vai zaude, galvenais bija izjust azartu. “Daži cilvēki nekad nekļūst traki. Cik gan drausmīgu dzīvi viņi dzīvo!” Arī to ir teicis Čarlzs Bukovskis. Katrā gadījumā  viņš nedzīvoja drausmīgu dzīvi.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *