Vitamīnu krātuve – smiltsērkšķi

Smiltsērkšķis ir ērkšķains lapu krūms vai koks, kur tas ir atkarība no tā cik daudz ir stumbru, kas sasniedz trīs līdz seši, dažreiz pat 10 m augstumu. Iegarenajām auga lapām ir puses ir atšķirīgas – augšā tās ir raibi bāli plankumiņi uz gaiši zaļgana fona, lapas apakšā – sudraba vai zelta krāsas zvīņas. Īstenībā auglis smiltsērkšķu ogai ir iekšā, bet apkārt riekstam ir dzeltens pildījums. Šīs spilgti saulainās krāsas dēļ to dēvē par “koku no zelta”. Smiltsērkšķi ir bagātināti ar cukuriem, organiskajām skābēm, cinku, dzeltenā pigmenta kvercetīna, cinku, boru un dzelzi. Nevar aizmirst par smiltsērkšķu eļļas bagātīgo saturu, kas ogos tās ir 12%.

Uzzināt vairāk par eļļu – https://amberfarm.lv/produkcija/smiltserksku-ella

Smiltsērkšķu ogas

Svaigas smiltsērkšķu ogas satur lielu devu A, C, un B grupas vitamīnus, kā arī folskābi un tokoferolu, kas ir īpaši labvēlīgs gaidot bērniņu. Turklāt smiltsērkšķu ogas satur tādas vielas, kā silīciju, dzelzi, sēru, magniju un boru. Droši var gatavot smiltsērkšķus ziemai, jo tas sniedz iespēju saglabāt visu iespējamo bioloģiski aktīvo sastāvdaļu sastāvu. Saldētas smiltsērkšķu ogas var uzglabāt ļoti ilgu laiku, nezaudējot ārstnieciskās īpašības. Sausos augus pārdod aptiekās, bet tos var kaltēt arī mājās. Tie jānopērk ražas novākšanu sezonā un tad visu gadu var nodrošināt sevi un savus tuvākos ar dabīgiem vitamīniem.

Veidi, kā lietot smiltsērkšķi

No svaigām smiltsērkšķu ogām taisa sviestu, sulas un kompotus. Šīs ogas var žāvēt, saldēt un konservēt, pievienojot cukuru. Sievietēm smiltsērkšķi sniedz nenovērtējamu labumu. Kā piemēram, ginekoloģisko slimību ārstēšanā tiek pielietota smiltsērkšķu eļļa, sveces vai līdzekļi, kuru sastāvā ir smiltsērkšķu ekstrakts. Kā arī smiltsērkšķu eļļu izmanto arī kosmētiskajās procedūrās, kur cena ir atbilstoša. Stiprajam dzimumam iesaka lietot uzturā smiltsērkšķus īpaši pēc četrdesmit gadiem, lai izbēgtu no problēmām ar potenci. Tos varat ēst jebkurā formā – svaigus vai žāvētus, vārīt smiltsērkšķi, lietot augļu dzērienus. Nenoliedzamas ir arī smiltsērkšķu labums priekš grūtniecēm. Smiltsērkšķis uzlabo veselību, cīnās ar infekcijām un slimībām. Sastāvā ir daudz folskābes, kas ir svarīgi mazuļa attīstībai. Palīdz paātrināt ādas atjaunošanos un pasargā sievieti no pārdzīvojumiem, jo sastāvā ir tik vajadzīgais B6 vitamīns kopā ar Mg. Stabilizējiet hemoglobīna līmeni. Bez tam, ka smiltsērkšķis var būt lielisks ārstniecisks līdzeklis, tam ir blakusparādības, kas nozīmē, ka grūtniecības laikā smiltsērkšķi var nozīmēt var tikai dakteris. Smiltsērkšķi izmanto arī bērnu saaukstēšanās laikā. Taču vienmēr jāpārbauda, ka ārstēšana nedarīs pāri, pārbaudot ārstnieciskā auga panesību.

Smiltsērkšķu pieejamība

Katrā pasaules malā ir iecienīti smiltsērkšķi un to produkti. Šis auga dzimtene skaitās Mongolijā, Tibetā, Himalajos un Altaja apvidū. Bet pie mums tie atnāca tikai 20.gadsimta 70. gados. Palielinoties pareizā uztura piekritējiem, pēdējo gadu laikā smiltsērkšķu ogas tiek audzēti īpaši lielos daudzumos. Tas, ka cilvēki grib lietot smiltsērkšķi, sekmēja to, ka aizvien vairāki zemnieki sāk audzēt smiltsērkšķu ogas un sāk gatavot savu produkciju, piemēram, smiltsērkšķu eļļu un noteikt produktam savu cenu, kas apmierinās patērētāju. Pie mums audzētājiem jābūt pārbaudītiem un uzraudzītiem, par to liecina esošās apliecības un dalība Latvijas augļkopju asociācijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *