Meža iegādes noteikumi Latvijā.

Viena no lielākajām Latvijas pazīšanās zīmēm pasaulē, noteikti ir meži. Lai arī nevaram lepoties ar augstiem kalniem, meži, pļavas, tīrumi kā arī jūra ir tas, kas atspoguļo pirmās asociācijas ar mūsu zemi. Mūsu valstī meži pieder gan privātpersonām, gan arī juridiskām personām. Patlaban darbojas Mežu likums, kurš regulē darbības šajā sfērā. Mežu un cirsmu pirkšana un pārdošana kļūst ierasts darījumu veids turklāt, meža cenas noteikti ir atkarīgas no vairākiem likumā paredzētiem faktoriem. Tiešsaistes vidē noteikti ir atrodami ļoti daudz mežu un cirsmu pirkšanas kā arī pārdošanas piedāvājumi un visi kā viens apgalvo, ka sniedz labāko vērtību. Bieži vien redzam sludinājumus gan par to, ka mežus pērk, gan mežu pārdod. Kas būtu jāzina par šādiem darījumiem, lai tas būtu izdevīgs? Kas tad īsti nosaka mežu un cirsmu cenas Latvijā?

Uzzini vairāk – https://siardn.lv/meza-ipasumu-un-cirsmu-iegade/

Kāda cena ir mežam?

Viens no galvenajiem cenu noteicošajiem aspektiem būs rentablitāte. Šis faktors kļūst svarīgs ne tikai tad, ja grasāties pārdot mežus valstij, bet arī privātpersonām. Koku un arī augu tips, cērtamo koku kubatūra, ir svarīga tad, ja grasāties pārdot cirsmu. Ja mežus grasāties pārdot valstij, tad cena tiks noteikta balstoties arī uz to,cik tālu pārdodamais zemes gabals atrodas no citiem valstij piederošiem mežiem. Ceļu tuvums mežam, tas, kur atrodas mežs, kāda ir mežaudze, grāvji un arī vēl daudz kas cits sekmē meža kopējo vērtību naudā. Mežu cenas par hektāru nosaka arī pircēju skaits. Augtāku cenas pidāvājumu ir iespējams saņemt, ja būs daudz interesentu.

 

Kas jādara pirms mežu pārdošanas?

Cirsmas pārdošana ir ļoti pierasts darījumu veids. Tās cenas ir ļoti dažādas un, protams, to, tā pat kā mežu cenas, nosaka dažād faktori, lielākoties meža veids un atrašanās vieta, un arī vai izcirtumam seko jaunaudze. Cirsmas, pirms pārdošanas, jaizdasto – jāizmēra kubatūra kubikmetros, lietojot koku augstumu un caurmēru realitātē. Cirsmu pirkšana kļūst populārs darījumu tips, jo kokapstrāde tomēr noteikti ir viena no Latvijas galvenajām eksporta precēm.

 

Kā nosaka mežu cenas?

Tā atrašanās vieta un arī koku tips noteikti ir svarīgākie faktori cenas noteikšanai. Meža cena rodas kombinējot daudzus rādītājus kā arī tā spēj sasniegt pat 8000 eiro hektārā. Visvērtīgākie ir skujkoku meži, bet mazāk vērtīgie meži aug pie jūras un arī upēm. Mežu novērtēšanu var uzticēt gan privātiem profesionāļiem, gan Valsts Mežu Dienesta darbiniekiem. Meža cena, nereti, ir piedāvāta balstoties uz VMD kritērijiem.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *